
Serial 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy stanowi rozszerzoną wersję filmu pod tym samym tytułem. Pokazuje on wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Tomasza Komendy, ale też pozwala bliżej przyjrzeć się wybranym aspektom tej historii. Widzowie jeszcze lepiej poznają więzienną codzienność młodego Komendy. Zagłębią się w meandry śledztwa, które pomogło w jego uniewinnieniu, oraz relacje rodzinne – to one pozwoliły skazanemu przetrwać największe piekło.
Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.
Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, który za swoją kreację został uhonorowany nagrodą w Gdyni. W wyśmienitej obsadzie aktorskiej zobaczymy również, m.in.: Agatę Kuleszę, Jana Frycza, Andrzeja Konopkę, Magdalenę Różczkę i Dariusza Chojnackiego.
Z informacji, do których udało nam się dotrzeć, wynika, że dwa pierwsze odcinki serialu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy trafią do biblioteki Playera już w niedzielę 24 stycznia. Pierwszy epizod będzie udostępniony w ofercie bezpłatnej. Kolejne publikowane będą co tydzień.
Jakie wątki nieobecne w kinie znajdziemy w serialu? Twórcy zapewniają, że produkcja została wzbogacona między innymi o dodatkowe sceny ukazujące relację Tomka Komendy z matką czy rozwinięcie wątku śledztwa prowadzonego przez Remigiusza Korejwo granego przez Dariusza Chojnackiego.
Serial Player Original powstał na bazie filmu o tym samym tytule w reżyserii Jana Holoubka, zdobywcy Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, twórcy popularnego serialu Odwróceni. Ojcowie i córki. Obraz został okrzyknięty najlepszym debiutem reżyserskim na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage. Zgarnął też nagrodę specjalną w konkursie debiutów na Festiwalu Filmowym w Tallinnie, a Jan Holoubek znajduje się w gronie nominowanych do Paszportów Polityki.